Modern technology gives us many things.

WordPress Nedir Nasıl Öğrenebilirim?

Son dönemde dijitale geçişin hızlandığı ve herkesin bir şekilde web sitesi tasarımı ile yakından ilgilenmeye başlaması ile birlikte; özellikle WordPress konusunun ön plana çıktığını görmekteyiz. Merak edilen WordPress konusunda kısa bilgileri sizlerle paylaşarak, WordPress öğrenebileceğiniz dersleri de sizlerin istifadesine sunalım.

WordPress Nedir?

WordPress bir CMS (Content Management System) olup, alt yapı olarak ağırlıklı PHP tabanlıdır. Her ne kadar nedir sorusunun cevabı biraz karışık ve afilli dursa da; herhangi bir kod bilgisine sahip olmadan kendi web sitenizi oluşturabileceğiniz sistemler arasında en iyi bilinen ve en çok kullanılan sistem WordPress ‘tir. Dünya genelindeki web sitelerinin yaklaşık % 30 civarının WordPress ile yapıldığı bilinmektedir.

wordpress nedir

WordPress ile Neler Yapabilirim?

WordPress her ne kadar öğrenmesi ve kullanımı kolay olduğu için bazı kesimlerce hafife alınıyor olsa da; CMS olmanın verdiği bir takım handikapları kabul etmekle birlikte, kesinlikle yapılabileceklerde sınır yoktur. WordPress tabanlı haber sitesi, yemek sitesi, video sitesi, e ticaret sitesi, kişisel blog, vs. gibi çok çeşitli web siteleri tasarlayabilirsiniz.

WordPress Ücretleri mi?

WordPress ücretsiz sağlanır. Ücretsiz olarak tüm sitenin tasarımını tamamlayabilir ve yayına alabilirsiniz. Bununla birlikte bazı geliştiriciler, kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği bazı yazılımlar üreterek WordPress kütüphanelerine eklemekte, bunların ücretsiz versiyonları olabildiği gibi ücretli versiyonlarını da sunabilmektedir. Ancak başta da belirttiğimiz üzere; Wordress ‘in ücretsiz eklentileri, temaları ile harika web siteleri yapabilirsiniz.

WordPress Eklenti Nedir?

Web tasarımında; bazı işlevler için arka planda bir takım kodların yazılması ve çalıştırılması gerekir. Örneğin; boy ve kilonun girildiği, sonucunda da vücut kitle endeksi verisinin alındığı bir veride; arka planda bunun hesaplamasına dair kodların yazılması ve çalıştırılması gerekir. WordPress sisteminde bu tarz hesaplama ya da başka türlü işlevleri hayata geçirmek için ise “Eklenti” adını verdiğimiz bazı uygulamaları yüklememiz gerecektir. İlgili eklentiyi bulmak için ise WordPress in kendi kütüphanesini tarayabilirsiniz. Kısacası; eklentiler, web tasarımı ve arka planda çalışan bazı işlevler ile ilgili bizlere yardımcı araçlardır.

WordPress Nasıl Öğrenebilirim?

WordPress öğrenmek kolaydır. Önemli olan sonraki aşamalarda, biraz da PHP öğrenerek kendinizi daha ileriye taşımanızdır. PHP yazılım dilini iyi bilen bir kişi WordPress geliştiricisi olabilir. WordPress online dersler arasından bizim seçtiklerimizi hemen paylaşalım.

Anlatan  : Arin Yazılım

Anlatan : Cüneyd Anlayışlı

Anlatan : WPMavi

Daha önce sizler yayımlamış olduğumuz JavaScript Nedir ve Nasıl Öğrenebilirim konulu içeriğimize de göz atabilirsiniz.

97%
Muhteşem!

Wordpress Yazılım Dili

Wordpress 'in harika ve kolay olduğu konusunda oyunuz nedir ?

  • Öğrenim Kolaylığı
  • Masraf / Maliyet
  • Topluluk
  • Kullanım Yaygınlığı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla