Modern technology gives us many things.

Mobil Uygulama Geliştirebileceğiniz 8 Yazılım Dili

Mobil uygulama dünyası her geçen gün kendisni geliştirmeye devam ediyor. Kullanıcıların akıllı cep telefonlarında geçirdikleri zamanın artması nedeniyle web üzerinde tüm hedeflemeler mobil üzerine kaymış durumda. Bu da ister istemez tüm geliştiricileri mobile uygun projeler üretmeye itiyor. Mobile uygunluk zamanla sadece mobile özel projelere yerini bırakmış durumda. Elbette mobile özel proje ve uygulamalar üretebilmek için ise sadece belli başlı yazılım dillerinden yararlanılabiliyor. Lafı çok uzatmadan mobil uygulama geliştirebileceğiniz 8 yazılım dilini hemen sizlerle paylaşalım.

mobil uygulama gelistirebileceginiz programlama dilleri

Hangi Yazılım Diliyle Mobil Uygulama Yazılır

Mobil uygulama tasarlayabileceğiniz bir çok yazılım dili olmakla birlikte; bunlar arasında en çok bilinen ve tercih edilenleri;

  • Objective-C,
  • Swift,
  • Java,
  • Java Script,
  • C++,
  • C#,
  • HTML,
  • CSS ‘dir.

Şimdi bu yazılım dilleri hakkında da birkaç cümleyle sizleri bilgilendirelim.

Objective-C

Özellikle IPad üzerine uygulama geliştirmede kullanılan ve yapı itibariyle C diline benzeyen Objective-C yazılım dili, öğrenmesi kolay bir dil olup, IOS işletime sistemine özel uygulamalar geliştirmenize imkan sağlar.

Swift

Yine bir başka iOS işletim sistemi için mobil uygulama geliştirebileceğiniz yazılım dili de Swift ‘tir. Bu dil sıklıkla tercih edilir. Swift Nasıl Öğrenilir vs gibi konularda daha detaylı bilgi için ilgili bölümü ziyaret edebilirsiniz.

Java

Mobil uygulamalar konusunda son dönemde popülerliğini yitirmiş olsa da; Java diline yer vermemek haksızlık olurdu diye düşünüyoruz.

Java Script

JavaScript; Netscape firmasınca geliştirilmiş ve dinamik, etkileşimli bir yazılım dilidir. Daha çok oyun geliştirmede kullanılan bu dil; Java ile ilgili ve irtibatlı gibi değerlendirilse de her ikisi oldukça farklı yazılım dilleridir. Java Script Öğrenmek İstiyorum diyenler ilgili bölümü ziyaret edebilir ve daha detaylı bilgilere ulaşabilir.

C++

Birçok işletim sisteminin yanı sıra; mobil uygulamalarda da C++ dili, oldukça hızlı bir yazılım dilidir.

C#

Microsoft tarafından geliştirilen C Sharp, C++ üzerinde yaşanan problemlerinin ortadan kaldırılması amacıyla geliştirilmiştir.

HTML

İşaretleme dili olan HTML, metin tabanlı diller arasında günümüzde en yaygın kullanılanıdır. Sürümler arasında en çok, son versiyon olan HTML5 versiyonu kullanılmaktadır. Ancak buradan ufak bir not geçmek gerekiyor; HTML5 tek başına bir uygulama yapmak için yetersizdir. HTML 5’in bu noktadaki fonksiyonu, video, görüntü ya da metin gibi verilerin birbirleri ile bağlanmasını sağlar.

CSS

CSS her ne kadar programlama anlamında bir fonksiyonu olan bir dil olmasa da; web tasarımı olsun, mobil uygulama tasarımı olsun, kısacası içerisinde tasarım yer alan her türlü konuda olmazsa olmaz yazılım dillerindendir. CSS, arka planda işleyen tüm diğer kodlar bütünün görsellik giyidirilmesidir. Dolayısıyla kullanıcı etkileşimi ve deneyimi ile doğrudan alakalıdır. Çok başarılı bir arka plan olmasına rağmen; CSS konusunda kötü kodlanmış bir web sitesinin ya da mobil uygulamanın hikayesinin; maalesef henüz başlamadan başarısızlıkla sonuçlanabilmesi mümkündür.

Mobil Uygulama Yazmayı Öğrenmek İçin Dersler

Aşağıda yer alan video derslerden herhangi birisini inceleyerek, mobil uygulama yapma hakkında daha ayrıntılı fikir edinebilir ve bununla birlikte derslerle birlikte canlı çalışmalar/denemeler yapabilirsiniz.

Anlatan : Mobiroller

Anlatan : Webtekno

Anlatan : Tasarımcı Dayı – Burak Doğan

Kaynak : Wikipedia, Egegen

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla